فهرست
صفحه اصلی
آرشیو
لینکستان
تماس با ما

موضوعات
روشهای موفقیت
موفقیت فردی
زندگینامه افراد موفق
داستانهای شیوانا

لینک دوستان
? تالار گفتگو مشاوره و روانشناسی
مردمان - پورتال جوانان ایرانی
بزرگترین سایت تفریحی ایرانیان
بزرگترین باکس فارسی
پروژه و مقاله زیاد و رایگان
دریافت جدیدترین نرم افزارها
سایت تخصصی موبایل
سرویس وبلاگ رایگان سپهر
هاست و دامنه برای وبلاگ
خدمات هاستینگ و دامنه
فتوبلاگ رایگان
دانلود موزیک
تبلیغات رایگان هاست و دامنه قالب وبلاگ
وضعیت یاهو رتبه سنج گوگل

مطالب سایت
  خود را دست کم نگیرید

باید به این حقیقت ناراحت کننده اذعان نمود که درصد بالایی از ما این عادت منفی را داریم که خود را دست کم گرفته و وضع خود بیش از اندازه وخیم بدانیم. تصور می کنیم که مثلاً «خیلی چاق هستم» ، «خوب نیستم» یا «هیچوقت هیچ کاری را درست انجام نمی دهم». آیا شما تا به حال گرفتار این وضع شده اید؟

اشکال کار این است که اهمیتی به جنبه های خارق العاده و صفات مثبت خود نمی دهید، و همیشه برای تأیید آن نکاتی که جستجو می کنید شواهدی می یابید. به عبارت دیگر، همه ما تمایل داریم که دلایل صحت فرضیات خود (حال هر چه که هست) را بیابیم، زیرا همواره می خواهیم خود را معتبر بدانیم. مثلاً اگر توجه کامل شما معطوف به 2 کیلو اضافه وزن باشد که نمی توانید کم کنید و دائماً قطر کمربند خود را امتحان می کنید، در واقع یادتان می رود که از نعمت سلامتی کامل خود تقدیر و تحسین کنید. اگر به خود بگویید «از اجتماع خانوادگی تنفر دارم» با روی دادن هر اتفاق خانوادگی به دنبال شاهدی بر نارضایتی خود خواهید بود. اگر به جای تمایل به معطوف نمودن توجه خود مثلاً بر خاله سارا که صدایی تیز و نازک دارد، یا برادری که علاقه به لاف زدن دارد، یا توجه و انتقاد نسبت به یکی از افراد خانواده که عادتی منفی دارد نمایید، از وجود آنها لذت ببرید در مجموع از این که خانواده ی شما تشکیل شده از گروهی خویشان خوب، تعجب نمی کنید.

پس، می بینید اگر به هر دلیلی خود را دست کم بگیرید، در هر صورت گواهی بر حقانیت خود خواهید یافت و سهم به سزایی در کاهش اعتماد به نفس و احساسات منفی خود ایفا می کنید. دست کم گرفتن به جای آنکه کاستی های شما را رفع کند ، با بذل توجه و انرژی غیر ضروری نسبت به کارهای اشتباه، باعث تقویت آنها می گردد. این مسئله باید مورد بررسی قرار گیرد که چرا با این که به خوبی می دانیم تنها نتیجه و دورنمای ممکن برای این امر، احساسات منفی تر و کاهش حس قدرشناسی ما از ارمغان زندگی است، به این کار ادامه می دهیم؟ دست کم گرفتن موجب می شود تا دیگران تصور کنند که شما نوعی احساس گناه دارید. افرادی که معمولاً خود را دست کم می گیرند، افرادی شاکی به نظر می رسند که ارزشی برای زندگی خود قائل نیستند و به علاوه الگوی بدی برای فرزندان، خانواده و دوستان خود به حساب می آیند. ما امیدواریم با این مقاله شما را متقاعد سازیم که دست کم گرفتن خود خصلت واقعاً بدی است که بعضی پیامدهای شخصی جدی را نیز در بر دارد.مسلماً هر کسی در وجود خود جنبه هایی دارد که می تواند ( و می خواهد) اصلاح نماید. مثلاً ، یکی از بی شمار کارهایی که می خواهیم انجام بدهیم ، تقویت صبر در خودمان است. گاهی احساس می کنیم ( که البته این احساس حقیقت هم دارد ) که خیلی واکنش پذیر هستیم و زود آشفته می شویم. اما منظور آن نیست که چون می دانیم از کمال دور هستیم، به خود صدمه بزنیم و خود را دست کم بگیریم. با این کار فقط به مشکل می افزاییم و احساس بدتری را در خود ایجاد می کنیم . بهترین کار آن است که بدانیم قابلیت بالاتری برای پیشرفت در ما وجود دارد و تصمیم بگیریم و با خود عهده کنیم که صبر و شکیبایی خود را افزایش دهیم. هرچه بیشتر خود را عفو نماییم و نسبت به خود صبورتر باشیم، آسان تر می توانیم در مسیر رشد و ترقی بمانیم و بیشتر امکان دارد نسبت به دیگران شکیبا باشیم.

آگاه باشید که برای اصلاح هر موردی، بدترین کار انتقاد و سرزنش خود است. به این روش ادامه دهید و سعی در اصلاح خود نمایید. ضعف های خود را بشناسید، هر کاری می توانید برای ایجاد یک تغییر در خود ، انجام دهید ولی سخت نگیرید. خود را در مقابل دیگران و حتی در خلوت خود، دست کم نگیرید. هیچکس میل ندارد بشنود شما خود را دست کم می گیرید و امیدوارم درک کنید که این صفت تا چه حد مخرب است. پس بر آن غالب شوید! هیچیک از ما کامل نیست. اما دست کم گرفتن خود ، درمان این درد و واقعیت زندگی نیست

        موضوع: @name     نویسنده: محمد بهبودی 2 نظر  

آخرین مطالب
» حمل تحمل
» چگونه اعتماد به نفس بالایی داشته باشیم ؟
» The Secret
» وقتی با شکست روبرو می شوی ...!
» خود را دست کم نگیرید
» رویاهایتان را آشکار کنید
» تصویر ذهنی خوبی از خود بسازید
» انسا‌ن‌های بزرگ، اراده می‌کنند
» ایستادگی ویژگی مشخص موفقیت برایان تریسی
» استقامت، رمز پیروزی است
» هفت راه کاشتن بذر آرامش و سعادت در ذهن
» در جاده موفقیت!
» زندگی ات را شارژ کن
» چگونه فردی موفق محسوب شویم
» همانی هستید که فکر می کنید
» ده کلید برای تقویت روحیه
» راه های موفقیت برای زنان خانه دار
» گریه کنید تا سالم بمانید !!
» چگونه از عقاید احمقانه بپرهیزیم ؟؟؟
» اسرار موفقیت
» نکاتی که امیدوارم فراموشش نکنیم
» عذرخواهی
» با موفقیت مقاصدتان را دنبال کنید
» افتتاح وبلاگ

آرشیو
خرداد 1388
اردیبهشت 1388
فروردین 1388
بهمن 1387
مرداد 1387
تیر 1387

لینکستان
روانشناسی و مشاوره عشق
هاست و دامنه
طراح حرفه ای قالب وبلاگ
آرشیو لینکهای روزانه

بخش ویژه
تعداد بازدیدکنندگان : 36141

rss


designed by: parstheme.com , all rights reserved

http://seaside.blogsky.com

http://seaside.blogsky.com

http://seaside.blogsky.com

موفقیت نامحدود

موفقیت نامحدود

موفقیت نامحدود

@description چیزی در این کره خاکی وجود ندارد که نتوانید آن را بدست آورید، کافی است در ذهن خود این حقیقت را بپذیرید که میتوانید

موفقیت نامحدود

قالب پرشین وبلاگ

قالب بلاگ اسکای

قالب وبلاگ

free template blog